Susumu RG1608N-5111-D-T5
RG1608N-5111-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5111-D-T5
Brief Description
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5111-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-5111-D-T5
QUANTITY
RG1608N-5111-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5111-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5111-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5111-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5111-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5111-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5111-D-T5
SSD 88GB SCSI datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY MC 20-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 50A KBPC-T/W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf