Susumu RG1608N-5112-D-T5
RG1608N-5112-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5112-D-T5
Brief Description
RES SMD 51.1KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5112-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-5112-D-T5
QUANTITY
RG1608N-5112-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5112-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5112-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5112-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5112-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5112-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5112-D-T5
CAP CER 5600PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf