Susumu RG1608N-512-W-T1
RG1608N-512-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-512-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-512-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-512-W-T1
QUANTITY
RG1608N-512-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-512-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-512-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-512-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-512-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-512-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-512-W-T1
IDC CABLE - MSR16K/MC16M/MCS16K datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 620MA 1.213 OHM datasheet.pdf
FUSE 400A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED CBI 2MM TRI-LEVEL B,Y,G WC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf