Susumu RG1608N-5360-W-T5
RG1608N-5360-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5360-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5360-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-5360-W-T5
QUANTITY
RG1608N-5360-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5360-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5360-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5360-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5360-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5360-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5360-W-T5
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 2700K 12" ALUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf