Susumu RG1608N-53R6-C-T5
RG1608N-53R6-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-53R6-C-T5
Brief Description
RES SMD 53.6OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-53R6-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-53R6-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-53R6-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-53R6-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-53R6-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-53R6-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-53R6-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-53R6-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-53R6-C-T5
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SRL ADC 8CH 12BIT 2.7V 20SSOP datasheet.pdf
RA PF SIGNAL RECEP ASSY datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40-LLP datasheet.pdf
IC DC/DC CONV 8-OUTPUT 40QFN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 64EQFP datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 20.32MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 11.2UH N87 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf