Susumu RG1608N-562-W-T1
RG1608N-562-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-562-W-T1
Brief Description
RES SMD 5.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-562-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-562-W-T1
QUANTITY
RG1608N-562-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-562-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-562-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-562-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-562-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-562-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-562-W-T1
IC INVERTER SGL HS CMOS SOT323-5 datasheet.pdf
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
RELAY OPTO 200V 250MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 33POS GOLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.5"L X 7.25"W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf