Susumu RG1608N-5620-P-T1
RG1608N-5620-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5620-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5620-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-5620-P-T1
QUANTITY
RG1608N-5620-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5620-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5620-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5620-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5620-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5620-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-5620-P-T1
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
GRIP SINGLE EYE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 500MA 1.66 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf