Susumu RG1608N-56R2-C-T5
RG1608N-56R2-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-56R2-C-T5
Brief Description
RES SMD 56.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-56R2-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-56R2-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-56R2-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-56R2-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-56R2-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-56R2-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-56R2-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-56R2-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-56R2-C-T5
IC ADC 12BIT 2CH SRL 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf