Susumu RG1608N-59R0-D-T5
RG1608N-59R0-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-59R0-D-T5
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-59R0-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-59R0-D-T5
QUANTITY
RG1608N-59R0-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-59R0-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-59R0-D-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-59R0-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-59R0-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-59R0-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-59R0-D-T5
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL PC PINS DPS8 datasheet.pdf
PRIMER FOR TWO PART SIL CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.3A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.43V 500MW SOD323F datasheet.pdf
L5-15 PLUG HI-IMPACT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf