Susumu RG1608N-6041-B-T5
RG1608N-6041-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-6041-B-T5
Brief Description
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-6041-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-6041-B-T5
QUANTITY
RG1608N-6041-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-6041-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-6041-B-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-6041-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-6041-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-6041-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-6041-B-T5
FIXED IND 68UH 169MA 4.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT AUDIO W/USB 32TQFP datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf