Susumu RG1608N-620-C-T5
RG1608N-620-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-620-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-620-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-620-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-620-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-620-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-620-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-620-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-620-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-620-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-620-C-T5
IDC CABLE - MSR30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A PMDS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 10POS datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf