Susumu RG1608N-6491-C-T5
RG1608N-6491-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-6491-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-6491-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-6491-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-6491-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-6491-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-6491-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-6491-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-6491-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-6491-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-6491-C-T5
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC OP AMP TRPL 144MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 135V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf