Susumu RG1608N-6981-C-T5
RG1608N-6981-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-6981-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-6981-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-6981-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-6981-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-6981-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-6981-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-6981-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-6981-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-6981-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-6981-C-T5
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 45MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf