Susumu RG1608N-7681-W-T5
RG1608N-7681-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-7681-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-7681-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-7681-W-T5
QUANTITY
RG1608N-7681-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-7681-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-7681-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-7681-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-7681-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-7681-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-7681-W-T5
RES SMD 649K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE CORD #20 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
NUT DRIVER SET W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOD 323 N-TYPE SINGLE LEAD FREE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf