Susumu RG1608N-7872-B-T5
RG1608N-7872-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-7872-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-7872-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-7872-B-T5
QUANTITY
RG1608N-7872-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-7872-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-7872-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-7872-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-7872-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-7872-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-7872-B-T5
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
4.0 BOARD IN CONN. HSG. datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 28POS datasheet.pdf
SOCKET GROUND MODULE datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A datasheet.pdf