Susumu RG1608N-8060-C-T5
RG1608N-8060-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8060-C-T5
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8060-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-8060-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-8060-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8060-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8060-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8060-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8060-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8060-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-8060-C-T5
SIDAC 240-280V 1A DO15 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 2.85V 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 200V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02K OHM 1% 10W datasheet.pdf