Susumu RG1608N-8060-D-T5
RG1608N-8060-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8060-D-T5
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8060-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-8060-D-T5
QUANTITY
RG1608N-8060-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8060-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8060-D-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8060-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8060-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8060-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-8060-D-T5
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 18" datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 20"L X 18"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf