Susumu RG1608N-8251-W-T5
RG1608N-8251-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8251-W-T5
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8251-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-8251-W-T5
QUANTITY
RG1608N-8251-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8251-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8251-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8251-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8251-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8251-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-8251-W-T5
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TRIAC 400V 20A SOT93 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 176MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf