Susumu RG1608N-8660-W-T5
RG1608N-8660-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8660-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8660-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-8660-W-T5
QUANTITY
RG1608N-8660-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8660-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8660-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8660-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8660-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8660-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-8660-W-T5
MOSFET N-CH 20V 2.1A SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 36.667K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 8-SOIC datasheet.pdf
SCKT .4MM PITCH 40P W/O POS BSS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA DO35 datasheet.pdf