Susumu RG1608N-8871-B-T1
RG1608N-8871-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-8871-B-T1
Brief Description
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-8871-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-8871-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-8871-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-8871-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-8871-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-8871-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-8871-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-8871-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-8871-B-T1
RES SMD 8.66M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf