Susumu RG1608N-9760-B-T1
RG1608N-9760-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-9760-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-9760-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-9760-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-9760-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-9760-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-9760-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-9760-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-9760-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-9760-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-9760-B-T1
IC OPAMP VFB 165MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
3G3MX2 110V DEMO /W MTR&E-STOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO214AA datasheet.pdf