Susumu RG1608N-9762-B-T5
RG1608N-9762-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-9762-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-9762-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-9762-B-T5
QUANTITY
RG1608N-9762-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-9762-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-9762-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-9762-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-9762-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-9762-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-9762-B-T5
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 1X16 12.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf