Susumu RG1608P-104-B-T1
RG1608P-104-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-104-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-104-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-104-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-104-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-104-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-104-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-104-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-104-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-104-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-104-B-T1
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.08/03/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
SEMI-AUTO MINIFIT TERMINA datasheet.pdf
IC FPGA 281 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf