Susumu RG1608P-1071-D-T5
RG1608P-1071-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1071-D-T5
Brief Description
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1071-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-1071-D-T5
QUANTITY
RG1608P-1071-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1071-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1071-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1071-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1071-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1071-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1071-D-T5
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TVSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 0.2A SOT-323 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 0.76MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 16pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf