Susumu RG1608P-1152-D-T5
RG1608P-1152-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1152-D-T5
Brief Description
RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1152-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-1152-D-T5
QUANTITY
RG1608P-1152-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1152-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1152-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1152-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1152-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1152-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1152-D-T5
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DSUB 62 M CRIMP HD F0 CAD datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf