Susumu RG1608P-1180-D-T5
RG1608P-1180-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1180-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1180-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-1180-D-T5
QUANTITY
RG1608P-1180-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1180-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1180-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1180-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1180-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1180-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1180-D-T5
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER ZH TOP 10POS 1.5MM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf