Susumu RG1608P-1181-C-T5
RG1608P-1181-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1181-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1181-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-1181-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1181-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1181-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1181-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1181-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1181-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1181-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1181-C-T5
FUSE BRD MNT 8A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 85A datasheet.pdf