Susumu RG1608P-1181-W-T5
RG1608P-1181-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1181-W-T5
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1181-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1181-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1181-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1181-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1181-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1181-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1181-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1181-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1181-W-T5
KIT DEV FOR AT85C51SND3 datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf