Susumu RG1608P-1183-W-T5
RG1608P-1183-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1183-W-T5
Brief Description
RES SMD 118KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1183-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1183-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1183-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1183-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1183-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1183-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1183-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1183-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1183-W-T5
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 63NH M33 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GP 800V 150A DO-8 datasheet.pdf