Susumu RG1608P-1240-C-T5
RG1608P-1240-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1240-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1240-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-1240-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1240-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1240-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1240-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1240-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1240-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1240-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1240-C-T5
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 1.5KV AXIAL datasheet.pdf