Susumu RG1608P-1372-B-T1
RG1608P-1372-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1372-B-T1
Brief Description
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1372-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-1372-B-T1
QUANTITY
RG1608P-1372-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1372-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1372-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1372-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1372-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1372-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-1372-B-T1
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
IC CAPZERO 1000V 2000NF 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HDR 16POS 2 9MM R/A SHT LATCH datasheet.pdf
BLADE SHEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf