Susumu RG1608P-1582-D-T5
RG1608P-1582-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1582-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1582-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-1582-D-T5
QUANTITY
RG1608P-1582-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1582-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1582-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1582-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1582-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1582-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1582-D-T5
IGBT 1000V 20A 100W TO247AD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
THERMAL PASTE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2A TSMT3 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 20POS datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf