Susumu RG1608P-1620-B-T1
RG1608P-1620-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1620-B-T1
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1620-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-1620-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1620-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1620-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1620-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1620-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1620-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1620-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-1620-B-T1
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN CAP 2POS MINI-U-MNL BLUE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 5A TSMT6 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV110 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
SMK PLUG STR RG405(2.92 MM) datasheet.pdf
IC SERIALIZER GMSL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf