Susumu RG1608P-163-W-T1
RG1608P-163-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-163-W-T1
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-163-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-163-W-T1
QUANTITY
RG1608P-163-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-163-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-163-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-163-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-163-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-163-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-163-W-T1
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
SENS FIBER HIGH FLEX 3MM HEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-6E20 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf