Susumu RG1608P-1650-W-T5
RG1608P-1650-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1650-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1650-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1650-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1650-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1650-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1650-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1650-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1650-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1650-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1650-W-T5
RELAY OPTOMOS 600MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
BRK RESISTOR 200W,100OHMS 10%ED datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 14POS datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FBK 32/8 TI-505 FPA A1 1.0M datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL/SS OUT 24V datasheet.pdf