Susumu RG1608P-1873-B-T5
RG1608P-1873-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1873-B-T5
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1873-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-1873-B-T5
QUANTITY
RG1608P-1873-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1873-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1873-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1873-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1873-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1873-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1873-B-T5
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
WASHER FLAT M3 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf