Susumu RG1608P-1961-B-T5
RG1608P-1961-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1961-B-T5
Brief Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1961-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-1961-B-T5
QUANTITY
RG1608P-1961-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1961-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1961-B-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1961-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1961-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1961-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1961-B-T5
FIXED IND 1MH 1.6A 430 MOHM TH datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 48A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 250K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED BLINKING GRN DIFF 5MM RND TH datasheet.pdf