Susumu RG1608P-201-C-T5
RG1608P-201-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-201-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-201-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-201-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-201-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-201-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-201-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-201-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-201-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-201-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-201-C-T5
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
RES 620 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
ASM JOYSTICK 4WAY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 4P(GREEN) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf