Susumu RG1608P-2051-D-T5
RG1608P-2051-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2051-D-T5
Brief Description
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2051-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-2051-D-T5
QUANTITY
RG1608P-2051-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2051-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2051-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2051-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2051-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2051-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2051-D-T5
IC ADC LP 18-BIT 480SPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 47POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf