Susumu RG1608P-2371-P-T1
RG1608P-2371-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2371-P-T1
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2371-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-2371-P-T1
QUANTITY
RG1608P-2371-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2371-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2371-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2371-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2371-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2371-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-2371-P-T1
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18, 27 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 475POS GOLD datasheet.pdf