Susumu RG1608P-2430-B-T5
RG1608P-2430-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2430-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2430-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-2430-B-T5
QUANTITY
RG1608P-2430-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2430-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2430-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2430-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2430-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2430-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2430-B-T5
XFRMR LAMINATED 5.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
OSC VCXO 800.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/2/270FH1.5SB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
SOLDERING TOOL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf