Susumu RG1608P-2430-C-T5
RG1608P-2430-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2430-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2430-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-2430-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2430-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2430-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2430-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2430-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2430-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2430-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2430-C-T5
IC REG MULTI CONFIG ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CB BTS FT J 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf