Susumu RG1608P-2493-B-T1
RG1608P-2493-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2493-B-T1
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2493-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-2493-B-T1
QUANTITY
RG1608P-2493-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2493-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2493-B-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2493-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2493-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2493-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-2493-B-T1
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 200MV 16-QSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLDE SEAL 10POS datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN MCX JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf