Susumu RG1608P-2493-D-T5
RG1608P-2493-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2493-D-T5
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2493-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-2493-D-T5
QUANTITY
RG1608P-2493-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2493-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2493-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2493-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2493-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2493-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2493-D-T5
IC 8MHZ Z80 KIO 84-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VAC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2578MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf