Susumu RG1608P-2551-C-T5
RG1608P-2551-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2551-C-T5
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2551-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-2551-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2551-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2551-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2551-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2551-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2551-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2551-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2551-C-T5
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 25K OHM 5% 16W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/17/135 3.5OR datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR P datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN 25POS F R/A ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf