Susumu RG1608P-2553-W-T5
RG1608P-2553-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2553-W-T5
Brief Description
RES SMD 255KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2553-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-2553-W-T5
QUANTITY
RG1608P-2553-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2553-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2553-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2553-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2553-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2553-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2553-W-T5
150K OHM THERMISTOR datasheet.pdf
BRUSH CONDUCTIVE FLAT FIRM 2" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMAJ datasheet.pdf
IC DVR LOW-SIDE 2CH DGTL 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
2 ADC, 6 DAC, 96 kHz, 24-Bit Sigma-Delta Codec IC datasheet.pdf