Susumu RG1608P-2743-C-T5
RG1608P-2743-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2743-C-T5
Brief Description
RES SMD 274KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2743-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-2743-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2743-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2743-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2743-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2743-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2743-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2743-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2743-C-T5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 812 SERIES 34 POS datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 31X31X24.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf