Susumu RG1608P-2871-C-T5
RG1608P-2871-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2871-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2871-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-2871-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2871-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2871-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2871-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2871-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2871-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2871-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2871-C-T5
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC SM 7M datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WDU 6-2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf