Susumu RG1608P-3011-B-T5
RG1608P-3011-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3011-B-T5
Brief Description
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3011-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-3011-B-T5
QUANTITY
RG1608P-3011-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3011-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3011-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3011-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3011-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3011-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3011-B-T5
IC REGISTERED TRANSCVR 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.8M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.3V 8TDFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPST SLOW ACT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 900MA 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 16POS BRD-FPC datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf