Susumu RG1608P-3161-C-T5
RG1608P-3161-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3161-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3161-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-3161-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-3161-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3161-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3161-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3161-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3161-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3161-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3161-C-T5
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 1200RES 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OTHER ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf